Dnešní téma je zaměřeno na péči, konkrétně střih levandule, který bývá často špatně proveden. Nejčastější chybou je nedostatečný řez, který vede k tomu, že v pokročilejším věku levandule spodní část zdřevnatí a již neobráží novými výhony. Následkem je celková nekompaktnost a řídkost polokeře, která vede ke snížení dlouhověkosti a produkce levandulového květu. Opakem zmíněného je příliš hluboký řez, který některé druhy levandulí nezvládnou a už neobrazí, což je jistě nežádoucí.
Jak a kdy tedy provádět sestřih levandule?
Nejvhodnější dobou pro řez je na jaře přelom března a dubna, kdy již nehrozí mrazy. V této době začíná levandule rašit, pupeny jsou jasně viditelné a otevřené. Rány po sestřihnutí se v tomto období hojí mnohem lépe než na podzim a rostlina rychleji regeneruje. V první řadě levanduli prohlédneme, zkontrolujeme stav a vystříháme případné odumřelé výhony. Následně se snažíme zachovat tvar do kulata s tím, že zkracujeme výhony o jednu třetinu, ale dbejme přitom na to, aby na každé z nich zůstaly alespoň dva viditelné mladé pupeny.
Druhý řez provádíme v létě po odkvětu od července do srpna. Odstřiháváme odkvetlé soukvětí s jedním či dvěma páry listů. Levandule v tomto období rychle regeneruje a znovu obrůstá, většinou pak i ještě jednou vykvete, ovšem ve zcela nesrovnatelném, tedy menším množství drobnějších květů. Po tomto střihu se levandule krásně rozrůstá a rozvětvuje, stává se bohatší, hustší a kompaktnější a nemá sklony k rozklesávání, což je důležité i proto, aby později ve zdraví přežila zimní období a především tíhu zimní sněhové pokrývky.
Někteří pěstitelé přistupují ještě k podzimnímu řezu od září do října, který je však vhodný pouze v teplejších oblastech. Střihem rostlině způsobujeme rány, které se nemusí dostatečně zahojit a o levanduli bychom v průběhu tvrdší zimy mohli přijít a to by byla velká škoda.