Článek

Není levandule jako levandule aneb jak vybrat tu správnou?

Pokud tě tato rostlinka zajímá a chceš se dozvědět více informací o tom, jaké druhy existují a které lze pěstovat na našem území, přečti si náš článek, ve kterém se dozvíš vše podstatné.

Asi málokterá bylinka se v současné době těší větší oblibě, než právě levandule. Uchvátila nás nejen vzhledem, ale především svojí nezaměnitelnou vůní a vlastnostmi.

Jako nejznámější, u nás nejpěstovanější a nejodolnější druh je Lavandula angustifolia, známá pod názvem lékařská, úzkolistá či anglická. Podle stupnice teplotní tolerance rostlin vydané americkým USDA spadá do zóny odolnosti 5, která je charakteristická teplotním rozmezím od –23 do –29°C. Jedná se o stálezelený polokeř, který dle vyšlechtěných odrůd dorůstá výšky 30 – 60cm. Nejvhodnější pro pěstování jsou vápenaté odlehčené půdy s písčitou nebo štěrkovitou až kamenitou složkou. Při výsadbě volte teplé a slunné stanoviště, nejlépe orientované na jižní stranu. Levandule lékařská je pěstována především pro své léčebné účinky zejména ke zklidnění úzkosti a stresu, podporuje trávení, snižuje krevní tlak, urychluje hojení ran, působí antibakteriálně aj.

Tradičními kultivary jsou ‚Hidcote‘, ‚Munstead‘, ‚Aromatico Blue‘, růžově kvetoucí odrůdy ‚Jean Davis‘, ‚Rosea‘ nebo bíle kvetoucí odrůdy ‚Hidcote White‘, ‚White Scent‘.

Dalším druhem, který zvládá naši zimu i když o trochu méně než levandule lékařská je Lavandula intermedia neboli prostřední, která je známá pod zkratkou Lavandin. Za její nižší odolnost vůči mrazu může Lavandula latifolia, která u nás hůře přezimuje, proto je třeba zvolit chráněné stanoviště a na zimu počítat s přikrývkou. Jedná se o vegetativně množeného hybrida, který vznikl zkřížením Lavandula angustifolia a Lavandula latifolia.

Kromě výšky, která je běžně kolem 70 – 100cm poznáte Lavandin od levandule lékařské podle rychlejšího růstu, větších a stříbřitějších listů s delšími květními stonky, které se větví a nesou tak více květenství s šedomodrými květy, které jsou sterilní (běžně má levandule na jednom stonku jen jedno květenství). Díky vyššímu obsahu vonných silic má intenzivnější a ostřejší vůni s kafrovitými tóny. Pěstuje se hojně na místě nám velmi známém a sice ve francouzské Provence. Využívá se zejména v parfumérii a kosmetice.

Typickými kultivary jsou ‚Grosso‘, ‚Provence‘, ‚Hidcote Giant‘ nebo bíle kvetoucí ‚White Spike‘ a ‚Edelweiss‘.

Levandule jako letnička?

Ano, jde tzv. o vysoce dekorativní druhy levandule, které najdete v zahradnictví. Mírnější zimu mohou přežít i na zahradě, ale spíše je doporučujeme pěstovat v nádobách a na zimu schovat do chladnější místnosti s dostatkem světla.

Pro milovníky netradičních kousků stojí za zmínku Lavandula dentata neboli zoubkatá či francouzská s dekorativními jemně vykrajovanými listy nebo velmi oblíbená Lavandula stoechas, známá pod názvem korunkatá nebo španělská, která svým květenstvím připomíná ananas.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Jak na střih levandule

Dnešní téma je zaměřeno na péči, konkrétně střih levandule, který bývá často špatně proveden. Nejčastější chybou je nedostatečný řez, který

Přečíst článek »

Jak na střih levandule

Dnešní téma je zaměřeno na péči, konkrétně střih levandule, který bývá často špatně proveden. Nejčastější chybou je nedostatečný řez, který

Přečíst článek »

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články