Vybraly jsem pro vás 5 letniček, které bychom vám rady představily a daly nějaké tipy na pěstování. Tak pojďme na to.
Kopretina řimbaba
Řimbaba je starodávná aromatická letnička (v příznivějších oblastech i jako krátkověká trvalka) na které od června do srpna rozkvétají jednotlivé 1,5 až 2,5 cm široké květní úbory, po obvodu lemovány řadou širokých jazykovitých okvětních plátků, připomínající kopretinu či heřmánek. Vyznačuje se dlouhou trvanlivostí ve váze a v kyticích se používá zejména jako výplňový materiál.
Zajímavosti
Naše babičky si této květiny cenily nejen pro pěkný vzhled, ale používaly ji také k léčbě např. migrény, zánětů, střevních obtíží… Z této rostliny se také hojně využívá extrakt Pyrethrin, který se používá jako přírodní insekticid k hubení mšic a mravenců.
Pěstování
Doporučujeme předpěstovat. Na jaře osivo vysejte 5 – 7 týdnů před posledními mrazy. Semena jemně vtlačte do výsevního substrátu, ale nezakrývejte, jelikož klíčí na světle. Zálivku provádějte pouze spodem, aby nedošlo k vyplavení semen. Osivo vzchází za 10 – 14 dní při teplotě 18 – 21°C. Ve fázi dvou pravých listů (za 2 – 4 týdny po zasetí) rostliny přepíchejte do sadbovače. Před výsadbou rostliny otužte. Doporučujeme vysazovat rostliny 20 – 30 cm od sebe s oporou na slunné až mírně stinné stanoviště do propustné, živné půdy s dostatkem vláhy. Průměrný počet dní od data setí do sklizně je 100 – 110 dní.
K dosažení delších stonků a dřívějších květů pro jarní sklizeň lze provést i výsadbu na podzim. V úvahu přichází také přímý výsev na jaře, jakmile je možně zpracování půdy (duben – květen).
Černucha damašská
Černucha nebo také „nevěsta v trní“ se u nás pěstuje jako nenáročná letnička. Od července do srpna se objevují jednotlivé květy 3 až 4 cm velké. Stavba květu je velice zajímavá. Pod pravidelnou korunou jsou souhlasně s ní vybarveny opadavé kališní lístky, pod nimi se nachází přeslen listenů, mnohonásobně rozdělený v nitkovité úkrojky, které dlouze přesahují kališní lístky. Vyznačuje se střední až dlouhou trvanlivostí ve váze.
Zajímavosti
Černucha se hodí nejen k řezu, ale také skvěle k sušení. Sklízejí se vyvinuté baňaté měchýřky plodenství s věncem nitkovitých listenů. Suší se zavěšené ve svazcích v temné a dobře větrané místnosti.
Pěstování
Doporučujeme přímý výsev. Na jaře osivo vysejte do řádků 4 – 6 týdnů před posledním mrazem a lehce zasypte. Semena klíčí za 10 – 14 dní při teplotě 16 – 18 °C. Ve fázi dvou pravých listů rostliny vyjednoťte tak, aby byly 15 cm od sebe. Doporučujeme oporu. Průměrný počet dní od data setí do sklizně je 65 – 70 dní. Pro dřívější kvetení na jaře můžete černuchu vysévat i na podzim.
Krásenka zpeřená
Krásenka, známá také jako kosmea, se u nás pěstuje jako letnička. Od konce června do září vykvétají jednotlivé úbory se žlutým středem a jazykovitými květy, které jsou podobné motýlím křídlům. Rostlina se vyznačuje poměrně dlouhou trvanlivostí ve váze.
Zajímavosti
Jedná se o starobylou letničku našich babiček, která se u nás pěstuje už po mnoho generací. Její latinské jméno Cosmos je odvozeno od řeckého slova „kosmos“, což je výraz pro ozdobu nebo cokoliv, co je harmonicky a vzhledně uspořádané. Při pohledu na její kvítka musíte uznat, že v jednoduchosti je krása.
Pěstování
Doporučujeme jak přímý výsev na záhon po posledním mrazu, tak i předpěstování. Osivo na jaře vysejte 5 týdnů před posledním mrazem a lehce zakryjte substrátem. Osivo vzchází 7 – 10 dní při teplotě 20 – 22 °C. Ve fázi dvou pravých listů rostliny přepíchejte do sadbovače. Před výsadbou rostliny otužte a vysaďte koncem května ven, kdy už nehrozí mrazíky. Doporučujeme vysazovat rostliny 20 – 30 cm od sebe s oporou na slunné stanoviště do propustné půdy. Průměrný počet dní od data setí do sklizně je 75 – 90 dní.
Smil listenatý
Smil neboli slaměnka je ve své domovině pěstována jako trvalka. V našich podmínkách však smil nepřezimuje a je třeba ho každoročně předpěstovat. Od července do října vykvétají většinou jednotlivě květní úbory, se suchomázdřitými listeny zákrovu o průměru 2 – 5 cm. Rostlina se vyznačuje dlouhou trvanlivostí ve váze.
Zajímavosti
Smil se hodí fantasticky nejen k řezu, ale i k sušení. Nejvhodnější dobou pro sklizeň rostliny je stádium, kdy se otevřou jedna až dvě řady suchomázdřitých listenů. Při sušení se ještě několik řad rozevře. Úbory s viditelnými trubkovitými květy se považují za překvetlé. Rostlinu sklízíme se stonky a sušíme je zavěšené ve svazcích. Samotné úbory se suší volně ložené na sítech. Původní barvu si úbory velmi dobře zachovávají i několik let.
Pěstování
Doporučujeme předpěstovat. Na jaře osivo vysejte 3 – 5 týdnů před posledním mrazem. Semena jemně vtlačte do výsevního substrátu, ale nezakrývejte, jelikož klíčí na světle. Zálivku provádějte pouze spodem, aby nedošlo k vyplavení semen. Osivo vzchází za 7 – 10 dní při teplotě 21 – 24 °C. Ve fázi dvou pravých listů rostliny přepíchejte do sadbovače. Před výsadbou rostliny otužte a vysaďte koncem května ven, kdy už nehrozí mrazíky. Doporučujeme vysazovat rostliny 20 – 30 cm od sebe s oporou na slunné stanoviště do propustné půdy. Průměrný počet dní od data setí do sklizně je 75 – 85 dní .
Zaječí ocásek
Zaječí ocásek se u nás pěstuje jako letnička. Od června do srpna se objevuje na stéble huňatý lichoklas s vlnatými plevami klásků a jemnými dlouhými osinami. Rostlina se vyznačuje dlouhou trvanlivostí ve váze.
Zajímavosti
Zaječí ocásek je půvabná tráva pěstovaná nejen pro řez, ale také k sušení. Rostlinu sklízíme, když jsou lichoklasy vybarveny do stříbřita a suší se ve svazcích, pověšený klásky dolů. Suché lichoklasy se nerozpadávají a jsou velmi trvanlivé.
Pěstování
Doporučujeme předpěstovat. Na jaře osivo vysejte 6 – 8 týdnů před posledním mrazem. Semena lehce zakryjte výsevním substrátem. Osivo vzchází za 15 – 20 dní při teplotě 15 – 18 °C. Ve fázi dvou pravých listů rostliny přepíchejte do sadbovače. Před výsadbou rostliny otužte a vysaďte v polovině května ven, kdy už nehrozí mrazíky. Doporučujeme vysazovat 20 – 25 cm od sebe na slunné stanoviště do propustné sušší půdy, nepříliš bohaté na živiny. Průměrný počet dní od data setí do sklizně je 100 – 120 dní. Přímý výsev je také možný od počátku dubna .
Chrpa
Chrpa se u nás pěstuje jako nenáročná letnička. Na rozdíl od původního druhu, jde vesměs o plnokvěté odrůdy, které jsou pěstovány na zahradách. Od června do září vykvétají jednotlivé úbory v průměru do 3 cm. Rostlina se vyznačuje střední až dlouho trvanlivostí ve váze.
Zajímavosti
Jak do ČR, tak i do několika kontinentů světa byla chrpa v minulosti zavlečena jako součást obilí, proto ji můžete v přírodě potkat nejčastěji na okrajích polí a podél cest. Chrpa se hodí nejen k řezu, ale také k sušení. Sklízí se celé rostliny nebo jejich části v době, kdy je nejvíce květů rozkvetlých a suší se pověšené ve svazcích. Květy po usušení částečně ztrácejí barvu, přesto vypadají ve vazbách velmi unikátně. Původní druh byl ceněn i jako léčivka, především při očních chorobách.
Pěstování
Doporučujeme přímý výsev. Vysejte osivo ven do řádků 3 – 4 týdny před posledním mrazem do hloubky 0,5 cm. Semena klíčí za 7 – 14 dní při teplotě 16 – 18 °C. Ve fázi dvou pravých listů rostliny vyjednoťte tak, aby bylo dosaženo sponu 15 – 30 cm. Doporučujeme oporu. Průměrný počet dní od data setí do sklizně je 65 – 75 dní. Pro dřívější kvetení na jaře můžete chrpu vysévat i na podzim.