Kousek Provence

Levandule na Sibiři? Proč ne.

V České Sibiři pro vás přichystáme neotřelé pugéty, květinové výzdoby, řezané kvítky jen tak do vázy nebo dekorace s líbeznou vůní levandule. Společně si také můžeme o kytkách povídat na zážitkovém workshopu, kde se dozvíte spoustu zajímavostí a odejdete s pocitem štěstí.

Kdy přišla Levandule na Sibiř

Náš příběh

Levandule na Sibiři? Proč ne!

Začalo to takovým nápadem při jednom rodinném posezení v roce 2019.

Co takhle vybudovat u nás na Sibiři malé českosibiřské Provence?

Jedná se rostlinu, která má velmi blahodárné účinky, v krajině vypadá úžasně, milují jí včely, krásně voní a může přilákat do našeho milovaného regionu návštěvníky z blízkého i širšího okolí a potěšit je.

Navíc bude doplňkem k naší květinové farmě, která logicky funguje pouze sezónně.

Na začátku jsme moc nevěděli, co nás všechno čeká, ale byli a jsme připraveni postupně všechno zvládnout a užívat si cestu, kterou v našem levandulovém příběhu procházíme. Byl to spontánní nápad, spontánní rozhodnutí, prostě přišel takový ten signál z hůry. A ten se mi většinou vždy vyplatilo následovat. A tak to všechno začalo.

Budeme moc rádi, když při té naší levandulové cestě budete s námi 😊

Levandule na olej nebo do kytky

Jak jde čas

Nápad se tedy zrodil v zimě roku 2019 a začalo studijní období. Na jaře 2020 máme vybraný vhodný spot pro políčko a sháníme sazenice levandule lékařské. Po několika neúspěšných pokusech s pořízením levandulových sazenic, jsme se rozhodli si vypěstovat vlastní ze semínek. Zároveň žádáme o certifikaci bio a pěstujeme v souladu s principy ekologického zemědělství. V létě 2020 sejeme semínka a pipláme sazeničky, zaléváme, přepichujeme, stříháme. Přes zimu sazeničky hlídáme před mrazem a na jaře 2021 na vybrané políčko s krásným výhledem do českosibiřské krajiny a na horu Blaník vysazujeme 6000 ks levandulových sazenic.

Políčko obděláváme, odstraňujeme plevel, keříky stříháme a těšíme se na naší první sklizeň. Ta proběhla v létě roku 2022. Vše zatím děláme ručně za pomocí japonských srpů.

Levanduli sušíme a uskladňujeme pro další zpracování. Část úrody ponecháváme pro parní destilaci esenciálních olejů a hydrolátů a u zbytku úrody ručně oddělujeme květ od stonků. Plánujeme výrobu vlastních výrobků a to, jak zpracování dále zjednodušíme a vylepšíme.

A také to, jak naše políčko může potěšit i Vás 😊

Co my konkrétně nabízíme?

Produkty a události

Levandule lékařská je opravdu úžasná rostlina. Má mnoho pozitivních účinků na tělo i duši na navíc vypadá úžasně v krajině. Má široké uplatnění v kosmetice, potravinářství, v aromaterapii.

Sirup, čaj, olej, polštář

Náš produkt

Z levandule vyrábíme konečné výrobky. A to buď sami nebo prostřednictvím spolupracujících zpracovatelů. Aktuální nabídka je vždy k dispozici na našem e-shopu v menu Levandule.

Produkty budeme postupně rozšiřovat tak, jak budou přicházet na svět. Mezi naše první produktové vlaštovky patří směs na levandulový čaj, levandulový sirup, levandulový polštářek pro relaxaci či polštářek pro nahřátí, levandulový olej a hydrolat.

Sazenice i kytka

Květina

Jsme květinová farma, takže levanduli samozřejmě nabízíme i jako květinu, která božsky vypadá a nádherně voní. A to buď jako čerstvou, to je velmi krátkodobá a sezónní záležitost, a nebo jako sušenou pro radost, jako dekoraci, pro provonění domova.

V jarních obdobích se snažíme nabízet k prodeji i levandulové sazenice. Odolné sazenice, které pěstujeme sami ze semínek a jsou vyzkoušené pro přežití v extrémnějších podmínkách.

Pro výrobce

Surovina pro další zpracování

Jste výrobci kosmetiky, svíček, piva, kávy, sušenek, čajů, sirupů, medoviny, cukrovinek a dalších produktů? Tak právě pro vás máme květ levandule lékařské z našeho políčka v bio kvalitě. Levanduli nabízíme jak maloobchodně, tak velkoobchodně.

Focení a pikniky

Příležitost pro setkávání

Nechceme si naši levanduli nechat jen pro sebe. V době květu si přejeme, aby potěšila nejedno oko a pohladila nejednu duši. Naše políčko budeme s radostí pro vás zpřístupňovat, připravíme podmínky pro různá setkávání, pobyty, focení, pikniky.

Moc se na vás a na to všechno těšíme 😊